Δεύτερη σερί νίκη, 78-71 τον Προφήτη Ηλία

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη και τέταρτη σε σύνολο για τον Ομιλο Αντισφαίρισης Χανίων, ο οποίος μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι κατάφερε να κερδίσει τον Προφήτη Ηλία με 78-71 για την 10η αγωνιστική της Α2 εθνικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Μιχάλη Κασικτσόγλου συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τον Προφήτη Ηλία που έκανε μια μεγάλη προσπάθεια για να φύγει νικητής από τον Κλαδισό. Είναι χαρακτηριστικό πως ειδικότερα στο 3ο 10λεπτο, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να είναι μπροστά στο σκορ, αλλά και να φτάσουν τη διαφορά στο +6 στο 2.15 πριν από το τέλος της περιόδου. Ο ΟΑΧ πραγματοποίησε από εκείνο το σημείο και μετά όμως μία μεγάλη προσπάθεια, καταφέρνοντας με το τέλος του 10λεπτου να ανατρέψει τη διαφορά και να βρεθεί στο +1 με 54-53.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο τα κορίτσια του ΟΑΧ έπαιξαν αποφασισμένα διατηρώντας τη διαφορά υπέρ τους και φτάνοντας τελικά στη νίκη με σκορ 78-71.

Η Αντισφαίριση ολοκληρώνει έτσι τις υποχρεώσεις της για το 2017 ενώ επόμενο πλέον παιχνίδι είναι αυτό με αντίπαλο τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου στις 7 Ιανουαρίου εκτός έδρας.

Τα 10λεπτα: 20-17, 36-36, 54-53, 78-71

Διαιτητές: Σκανδαλάκης/Ξυλάς

Ο.Α. Χανίων (Μιχάλης Κασικτσόγλου): Σκορδυλάκη, Δερμιτζάκη, Σκουμπάκη, Κασωμένου 2, Φραντζεσκάκη, Κουφογιάννη 20, Ψυχογιού 29, Καζαντζή 22, Παπαμαρκάκη 1, Ακρίβου 5, Χαλυβίδου

Προφήτης Ηλίας (Πάτροκλος Χλιαουτάκης): Δροσοτάκη 6, Σπυρή 4, Τζάρου , Νεαρχάκου 18, Κουτσοδήμου 3, Οικονομάκη Κ. 21, Οικονομάκη Ζ. 7, Γουλούμη, Πούλη 8, Τσελεπίδου, Γιαννοπούλου 4