Εγινε η αρχή! Νίκη στην παράταση επί του Αρι στην Καλαμάτα

Στόχος… επετεύχθη στην Καλαμάτα, με τον Ομιλο Αντισφαίρισης Χανίων να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας! Το παιχνίδι απόδειξη της αμφίρροπης εξέλιξης που είχε, κρίθηκε στην παράταση, με τον ΟΑΧ να επικρατεί του τοπικού Αρι με 47-44, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να ολοκληρώνεται ισόπαλη με 37-37.

Ως εκ τούτου, ο ΟΑΧ σε ένα παιχνίδι όπου βρέθηκε στην τεχνική ηγεσία η Φρόσω Δημητρουλάκη μετά την αποχώρηση του Λευτέρη Θεοδωράκη, έκανε την αρχή που προσδοκούσε και από εδώ και στο εξής ελπίζει στο να είναι ανάλογη η συνέχεια και να μπορέσει ν’ ανατρέψει την κατάσταση, όπως αυτή είχε διαμορφωθεί στα προηγούμενα παιχνίδια.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΗΝ ΤΕΝΤΑ

Το ματς στο κλειστό της Τέντας ήταν συγκλονιστικό, με την Αντισφαίριση να καταφέρνει στα τελευταία 8 κρίσιμα λεπτά, παίζοντας καλή άμυνα, ν’ ανατρέψει το σκηνικό και με επί μέρους σκορ 12-4 να φέρει το παιχνίδια στα ίσια (37-37). Στο ένα λεπτό που απέμενε δεν άλλαξε κάτι κι έτσι Αρις και ΟΑΧ οδηγήθηκαν στην 5λεπτη παράταση, με τις παίκτριες της Φρόσω Δημητρουλάκη να δείχνουν “χαρακτήρα” και να παίρνουν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα για φέτος, με το τελικό 47-44.

Τα 10λεπτα: 13-12, 26-19 (ημιχρ.), 33-25, 37-37 (κ.α.), 44-47 (παρ.)

Διαιτητές: Ασημακάκη, Μπιτσιζάνος

ΑΡΙΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπακογιάννης): Βεργινάδη 6, Αντωνογιαννάκη 4, Μπακετέα 9, Θάνου 3 (1), Κουτέλα 14, Φωτεινάκη 6, Πυλιώτη 2, Σαμιώτη, Τσιαμά.

Ο.Α. ΧΑΝΙΩΝ (Φρόσω Δημητρουλάκη): Σκορδυλάκη, Καραβέλη 4, Καλογεροπούλου, Κασωμένου 2, Μπρέλλου 2, Φουράκη, Ζουμαδάκη, Χαραλαμπάκη 2, Γαλητσιάνου 11 (1), Μοσχοπούλου 14 (1), Βαρυπατάκη 12.