Ηττα από τον πιο δυνατό Κρόνο Αγίου Δημητρίου

Την δεύτερη ήττα στην τελική φάση του πρωταθλήματος μπάσκετ Κορασίδων γνώρισε ο Ομιλος Αντισφαίρισης Χανίων, χάνοντας το απόγευμα του Σαββάτου (30/6) από τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με σκορ 52-35.

Είναι χαρακτηριστικό ότι σε αυτό το παιχνίδι, ο ΟΑΧ παρουσίασε μεγάλη αδυναμία στο σκοράρισμα, απόδειξη ότι στο πρώτο 10λεπτο σημείωσε μόλις 2 πόντους ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχε πετύχει 13… Από το τρίτο 10λεπτο και μετά, η κατάσταση διορθώθηκε κάπως, αλλά ο Κρόνος δεν άφησε περιθώρια στον ΟΑΧ για κάποια ανατροπή.

Μάλιστα, με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Αγίου Δημητρίου σφράγισε την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, καθώς αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας.

Πλέον, απομένει το πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι για τον ΟΑΧ που θα διεξαχθεί την Κυριακή (1/7) απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Τα 10λεπτα: 18-2, 35-13, 43-25, 52-35

Διαιτητές: Λυγούρας-Κουφούδης

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Σταμούλης): Μπέκιου 8(1), Μποσγανά 6, Εγγέλη 5, Ρούτση 6, Σιγούρου, Καραγκούνη 3(1), Τσούχλη 5(1), Γρηγοροπούλου 9, Μούτσα 4, Καρκακέλα 3, Τζανέτου 2, Ρετσινά 1.

ΟΑΧ (Κασικτσόγλου): Τσώνη 6(1), Δερμιτζάκη 13, Δρικάκη 2, Χαιρετάκη 1, Βασιλογιαννάκη 4, Γιακουμάκη, Πέσκου, Παπαδάκη 2, Δασκουλίδου, Δασκαλάκη 2, Κοπάση 2, Σκουμπάκη 3(1).