Μεγάλη εμφάνιση και… νέα νίκη με 72-68 επί του ΕΦΑΟ Ζωγράφου

Μια νέα μεγάλη νίκη γιορτάζει στην Α2 ο Ομιλος Αντισφαίρισης Χανίων, κερδίζοντας αυτή τη φορά και μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με σκορ 72-68 τον ΕΦΑΟ Ζωγράφου. Δύο καθοριστικά τρίποντα από την Κατερίνα Κασωμένου “γύρισαν” ουσιαστικά το ματς υπέρ του, αφού η ομάδα του Ζωγράφου είχε καταφέρει ν’ ανατρέψει μια μεγάλη διαφορά στο 4ο 10λεπτο και εκεί που βρέθηκε να χάνει με 63-55, κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 66-63. Ωστόσο, τα τρίποντα της Κασωμένου έφεραν το σκορ στο 71-68, με συνέπεια να τεθούν οι βάσεις για τη μεγάλη νίκη

Ο ΕΦΑΟ Ζωγράφου παρουσίασε μεγάλη αντίσταση και μάλιστα μέχρι το ημίχρονο βρέθηκε να προηγείται, αλλά και πάλι τα ψυχικά αποθέματα και το πάθος των κοριτσιών του ΟΑΧ είχαν ως αποτέλεσμα στο β’ μέρος το ματς να πάρει μια άλλη τροπή κι έτσι να έρθει η πολύ μεγάλη νίκη.

Σπουδαίο ματς και πάλι από τις Ψυχογιού και Κουφογιάννη που σκόραραν 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ καθοριστική ήταν επίσης η συμβολή της Καζαντζή που πέτυχε 14 πόντους, όπως φυσικά καθοριστικά ήταν τα δύο τρίποντα από την Κασωμένου.

Για τον Ζωγράφου, Ζουρνή με 22 και Ισκιόγλου με 15 πόντους ήταν οι πρώτες σκόρερ.

Τα 10λεπτα: 15-19, 36-40, 52-50, 72-68

Διαιτητές: Ντάνος-Καραμπατσάκος

Ο.Α. Χανίων (Μιχάλης Κασικτσόγλου): Πρασιανάκη, Δερμιτζάκη, Παπαμαρκάκη 5, Κασωμένου 6, Ακρίβου 9, Κουφογιάννη 17, Δασκουλίδου, Καζαντζή 14, Σκορδυλάκη, Ψυχογιού 19, Σκουμπάκη, Φραντζεσκάκη 2

ΕΦΟΑ Ζωγράφου (Νίκος Βερροιόπουλος): Κεσσέ, Βυζεντίνη 6, Μάλλιου 2, Ζουμπεράκη 6, Ισκιόγλου 15, Ζουρνή 22, Κυρίου, Πατέρα 9, Γραμματικού, Κελλάρη 8, Βάσιου