Πάλεψε με 8 παίκτες στην Ν. Αλικαρνασσό

Μια αρκετά καλή εμφάνιση κατέγραψε στο κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού ο Ομιλος Αντισφαίρισης Χανίων, γνωρίζοντας πάντως την ήττα με σκορ 73-63 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚ.

Η ομάδα του Ηλία Κατσιάνου βρέθηκε μέχρι τα τελευταία λεπτά να παλεύει για τη νίκη και είναι χαρακτηριστικό ότι ένα λεπτό πριν το τέλος η διαφορά ήταν μόλις τρεις πόντοι (66-63), άλλα δύο συνεχόμενα τρίποντα για τους γηπεδούχους τους χάρισαν τη νίκη με αυτή τη διαφορά στο σκορ. Παρ’ όλα αυτά, ο ΟΑΧ πραγματοποίησε μία υπερπροσπάθεια, διότι βρέθηκε στο Ηράκλειο με μόλις οκτώ διαθέσιμους παίκτες, ο δε Παπαμαστοράκης για 35 λεπτά αγωνίστηκε τραυματίας, καταφέρνοντας ωστόσο να σημειώσει 22 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Σαράντης με 28 και 6 τρίποντα, με τον Χνάρη για τον Ηρόδοτο να πετυχαίνει 24.

Ο ΟΑΧ καταφέρνει να σημειώσει μια καλή εμφάνιση, από την άλλη αποδείχτηκε ότι αν μπορούσε να έχει περισσότερες επιλογές σε παίκτες, ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά.

Επόμενο παιχνίδι είναι με την Πεδιάδα, στον Κλαδισό.

Διαιτητές: Σκανδαλάκης – Κουλιεράκη

Τα 10λεπτα: 11-18, 34-30, 52-46, 73-63

Ηρόδοτος (Μιχάλης Σταματάκης): Φουκάκης, Βαράκλας 7 (1), Διαλεκτάκης, Μαματζάκης 14 (3), Χνάρης 24 (3), Περβολαράκης 4, Κοπιδάκης 7 (1), Αντωνογιωργάκης, Κατσαμάνης 11, Μανουκάκης 6 (2).

Ο.Α. Χανίων (Ηλίας Κατσιάνος): Μπολανάκης, Ξενάκης, Παπαμαστοράκης 22 (2), Βουρβαχάκης 4, Κ. Στυλιανάκης, Γ. Στυλιανάκης 7, Σαράντης 28 (6), Βρεττός 2.