“Σίγησε” στην τέταρτη περίοδο… Ηττα από τον Πρωτέα Βούλας

Παρότι είχε μια ανταγωνιστική παρουσία για τρία 10λεπτα, ο Ομιλος Αντισφαίρισης Χανίων δεν τα κατάφερε στο πρώτο παιχνίδι της τελικής φάσης για το πανελλήνιο πρωτάθλημα νεανίδων, χάνοντας από τον Πρωτέα Βούλας με 53-34.

Είναι χαρακτηριστικό ότι τα κορίτσια του Μάνου Μανουσάκη δεν σημείωσαν κανένα πόντο στην τέταρτη περίοδο, παρότι το τρίτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με διαφορά 5 μόλις πόντων (34-39) κόντρα στην ομάδα της Βούλας. Ο ΟΑΧ είχε ξεκινήσει πολύ δυνατά το παιχνίδι, παίρνοντας το προβάδισμα με 9-1 (8’32’’), σταδιακά όμως ο Πρωτέας μείωσε και ισοφάρισε αρχικά σε 12-12 και στη συνέχεια έφτασε να προηγείται με 20-14. Από εκεί και πέρα, ο ΟΑΧ ήταν σταθερά κοντά στο σκορ (29-30, 4’38’’), διεκδικώντας με αξιώσεις τη νίκη, αλλά ο Πρωτέας αξιοποίησε καλύτερα την τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στην πρώτη νίκη στα τελικά.

Η Δασκουλίδου με 15 πόντους και η Πρασιανάκη με 13 ήταν οι πρώτες σκόρερ για τον ΟΑΧ, ενώ η Χατζηλεοντή σκόραρε 22 πόντους για τον Πρωτέα Βούλας.

Πλέον η προσπάθεια συνεχίζεται με το επόμενο παιχνίδι να είναι απέναντι στον Σύλλα Αιδηψού, την Πέμπτη (2/5, 16.00).

Τα 10λεπτα: 14-20, 24-28, 34-39, 34-53

ΟΑΧ (Μανουσάκης): Πρασιανάκη 13(3), Δερμιτζάκη 4(1), Δρικάκη, Χαιρετάκη, Τσώνη, Γιακουμάκη, Βασιλογιαννάκη, Παπαδάκη 2, Δασκουλίδου 15(1), Δασκαλάκη, Κοπάση, Σκουμπάκη.

Πρωτέας Βούλας (Τσεμπέρης): Συγγρού, Καβούνη, Μπουντούρη 8, Κουζούκα, Λάμπρου, Σακελλαρίου 2, Αποστόλου, Παντέλη, Μαύρα, Νάτσκου 1, Χατζηλεοντή 22, Αναστασοπούλου 13(1).