Σπουδαία νίκη επί του Γ.Σ. Ηλιούπολης και… αναπτερώνει ελπίδες για τη συνέχεια

Μετά από ένα σερί χαμένων παιχνιδιών, ο Ομιλος Αντισφαίρισης Χανίων έφτασε το Σάββατο το απόγευμα σε μια σημαντική νίκη κερδίζοντας την Ηλιούπολη με 69-66 στο παιχνίδι που ξεκίνησε το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής για την Α2 Εθνική κατηγορία.

Τα κορίτσια του Μιχάλη Κασικτσόγλου έπαιξαν με ψυχή, φτάνοντας έτσι σε μια νίκη που ουσιαστικά τους ανεβάζει το ηθικό και παράλληλα αναπτερώνει τις ελπίδες τους για τη συνέχεια. Μάλιστα, όπως είχε δηλώσει ο κόουτς του ΟΑΧ μετά την ήττα στου Ζωγράφου, η ομάδα του δεν θα παρατήσει κανένα παιχνίδι και αυτό γίνεται πράξη από το αμέσως επόμενο.

Το παιχνίδι στον Κλαδισό κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με τις δυο ομάδες να ξεκινούν ισόπαλες την τελευταία περίοδο με σκορ 49-49 και αφού τουλάχιστον στο α’ ημίχρονο, η Ηλιούπολη του Χανιώτη κόουτς, Γιάννη Γεραιουδάκη, προηγούταν. Τελικά, τα καθοριστικά καλάθια από τις παίκτριες της χανιώτικης ομάδας τους χάρισαν την πρώτη νίκη στο 2018.

Ολα τα κορίτσια του ΟΑΧ κατέβαλλαν μεγάλη προσπάθεια, σκοράροντας σχεδόν όλα όσα αγωνίστηκαν, ωστόσο τους περισσότερους πόντους σημείωσαν οι Κουφογιάννη με 21, Ψυχογιού με 17 και με Καζαντζή με 16.

Τα 10λεπτα: 15-18, 29-35, 49-49, 69-66

Διαιτητές: Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος (Χριστινάκης)

Ο.Α. Χανίων (Μιχάλης Κασικτσόγλου): Πρασιανάκη 4 (1), Δερμιτζάκη 3 (1), Σκορδυλάκη, Σκουμπάκη 4, Κουφογιάννη 21 (1), Ψυχογιού 17 (1), Καζαντζή 16 (4), Δασκουλίδου, Παπαμαρκάκη 4, Χαλιβίδου

Γ.Σ. Ηλιούπολης (Γιάννης Γεραιουδάκης): Κουταλιανού, Μηνά, Θεοδώρου 14 (1), Καλοπήτα 4, Πράπα 6, Πετράκη 2, Στεφάνου 16, Βιντσιλαίου, Οικονομίδου 15, Ντάνου 9 (3)