Ηττα στο καλάθι από τον Ηρόδοτο για τις Κορασίδες

Με νικητή τον Ηρόδοτο με σκορ 38-36 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι απέναντι στον Ομιλο Αντισφαίρισης Χανίων για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ Κορασίδων που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του Κλαδισσού.

Αυτή ήταν η 3η ήττα για τον ΟΑΧ, που βρέθηκε πολύ κοντά στο να σημειώσει την 4η νίκη της χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν σχεδόν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με συνέπεια το ημίχρονο να κλείσει στο 18-18. Ωστόσο στο 3ο 10λεπτο, οι παίκτριες του Ηροδότου πήραν μία διαφορά 4 πόντων (25-29), ενώ στο 34’ το σκορ ήταν 28-33. Ο ΟΑΧ πίεσε για να μειώσει, φτάνοντας τη διαφορά στο καλάθι 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αλλά το 36-38 δεν άλλαξε, με αποτέλεσμα ο Ηρόδοτος να πάρει τη νίκη.

10λεπτα: 6-7, 18-18 (ημιχρ.) 25-29, 36-38

Διαιτητές: Καμπίτσης, Πετράκης

O.A. Xανίων (Φρόσω Δημητρουλάκη): Πρασιανάκη 16, Δερμιτζάκη, Σκορδυλάκη 2, Βασιλογιαννάκη 2, Σκουμπάκη, Αρβελάκη, Δασκουλίδου, Παπαδοκοκολάκη 12 (1), Ρουμελιώτη 1, Χατζάκη 3, Μαθιουδάκη, Δασκαλάκη.