Αμεση επιστροφή στις νίκες για τα κορίτσια του ΟΑΧ!

Αμεσα στις επιτυχίες επέστρεψε ο ΟΑΧ, κερδίζοντας στον αγώνα που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο Κλαδισού με σκορ 69-55 τη Νίκη Λευκάδας. Οπως αποδείχτηκε για την ομάδα του Αντώνη Λάππα, η ήττα από τον Εύνικο ήταν παρένθεση, καθώς πλέον το σερί ανεβαίνει στο 3-1.

Ο ΟΑΧ είχε σε πολύ καλή μέρα την Τζόνσον η οποία σημείωσε 22 πόντους, μαζεύοντας 15 ριμπάουντ ενώ ακολούθησε η Κόλεμαν η οποία εκτός από τους 12 πόντους που πρόσθεσε, είχε 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά των 7 πόντων για τον ΟΑΧ να ανεβαίνει στο +19 για τις γηπεδούχες, οι οποίες έκλεισαν αυτή την περίοδο προηγούμενες με 62-41.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σαν μια τυπική διαδικασία, με τον ΟΑΧ να διαφυλάττει το προβάδισμα του και να φτάνει σε μια σπουδαία νίκη.

Διαιτητές: Στρέμπας – Αντωνιάδης – Λεβεντάκος

Δεκάλεπτα: 18-17, 38-31, 62-41, 69-55

ΟΑ Χανίων (Αντώνης Λάππας): Κόλεμαν 12 (6 ριμπ., 10 ασ.), Κλιματσάκη, Παπαδάκη, Γεροστεργίου Χρ. 5 (1), Κόνιαλη 7 (1), Γεροστεργίου Μ. 9 (1), Ακλ 12 (1 τρ., 5 ριμπ., 5 ασ.), Τσιχλάκη, Μανουκάκη, Φάρρου 2, Τζόνσον 22 (15 ριμπ.).

Νίκη Λευκάδας (Σταύρος Νανάκος): Δαμουλάκη 2, Γεωργάκη, Οκόνορ 11 (1), Ντάλα, Δανδουλάκη, Βιντσιλαίου 5, Φουράκη 8, Τραγουστή, Χερντ 10, Κούκη 4, Κάρεϊ 15 (2).