Αλωσε την Πυλαία ο ΟΑΧ

Μια πολύ σημαντική νίκη, ίσως την πιο σημαντική τη φετινή χρονιά, κατάφερε να πετύχει στο κλειστό της Πυλαίας ο ΟΑΧ! Τα κορίτσια του Αντώνη Λάππα επιδεικνύοντας ψυχή και μεγάλη θέληση κατάφεραν να επιβληθούν του ΠΑΟΚ με 69-65 σε αγώνα για την 10η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Σ’ ένα παιχνίδι που είχε χαρακτηριστεί εξαρχής πολύ κρίσιμο, όσο θεωρείτο και δύσκολο για τον ΟΑΧ, η ομάδα των Χανίων κατάφερε ν’ αντέξει στην πίεση του ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να παίξει εκπληκτικό μπάσκετ στην τελευταία περίοδο και να κατακτήσει έτσι τη νίκη.

Πρόκειται για ένα αποτέλεσμα το οποίο δίνει την ευκαιρία στον ΟΑΧ ν’ “αναπνεύσει” για τη συνέχεια, αλλά και ν’ αντιμετωπίσει τα πράγματα καλύτερα.

Κορυφαία για τον ο ΟΑΧ η Χριστιάνα Γεροστέργιου, η οποία πέτυχε 9 πόντους, είχε 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα με τις Σιέρα Τζόνσον και Ρεβέκα Ακλ να συμμετέχουν σημαντικά στο σκοράρισμα, πετυχαίνοντας από 20 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με τον ΟΑΧ να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο, προηγούμενος με 17-14. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τον ΟΑΧ να ολοκληρώνει την προσπάθεια του έχοντας εξασφαλίσει προβάδισμα τριών πόντων (30-33). Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ αντεπιτέθηκε και με επιμέρους σκορ 24-15 στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να γυρίσει το ματς προς το μέρος του, αποκτώντας διαφορά έξι πόντων (54-48). Στην τελευταία περίοδο ωστόσο ο ΟΑΧ απέδωσε εξαιρετικά, φτάνοντας στην πολύ μεγάλη νίκη.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Παπαγερίδης-Ντούρας

Δεκάλεπτα: 14-17, 30-33, 54-48, 65-69

ΠΑΟΚ (Αγγελος Αγγελίδης): Κιλαζίδου 4, Κιολέογλου, Θεοδώρου 17(1), Στεφανάκη, Κατσαμούρη, Γουίλιαμς 12, Γουίλσον 16(3), Καρλάφτη 9(2), Κολλάτου 7(1).

ΟΑ Χανίων (Αντώνης Λάππας): Κόλεμαν 8, Γεροστέργιου Χ. 9(3), Κόνιαλη 7(1), Ακλ 17(1), Γεροστέργιου Μ., Τσιχλάκη 8, Φάρου, Τζόνσον 20.