Αναμενόμενη ήττα από Παναθηναϊκό

Αναμενόμενη ήττα γνώρισε ο ΟΑΧ από τον Παναθηναϊκό στην επανεκκίνηση της Α1 γυναικών.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη την Τετάρτη (30/11) το απόγευμα στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος”, οι “πράσινες” κατάφεραν να επιβληθούν με σκορ 85-40 του ΟΑΧ, επιβεβαιώνοντας τη δυναμική τους. Ειδικότερα, η διαφορά για τον Παναθηναϊκό ξεκίνησε να χτίζεται από το δεύτερο δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 43-25, ενώ από ‘κει και πέρα αυξήθηκε κατακόρυφα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η Τζόνσον με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν η πρώτη στα στατιστικά για την ομάδα του Αντώνη Λάππα, ενώ για τον Παναθηναϊκό Πότερ και Ριντ σημείωσαν από 14 πόντους.

Να σημειωθεί πως το σερί πλέον για τον ΟΑΧ ανέρχεται στο 3-5, με το επόμενο παιχνίδι που ακολουθεί να είναι με αντίπαλο τον Πρωτέα Βούλας στον Κλαδισό.

Παναθηναϊκός-ΟΑ Χανίων 85-40

Διαιτητές: Σκαλτσής – Αργυρούδης – Κούλης Χ.

Δεκάλεπτα: 19-12, 43-25, 62-31, 85-40

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Ριντ 14, Ζιάκα, Κωτούλα 12(4). Παυλοπούλου 2, Πότερ 12, Σωτηρίου 6, Μπουντούρη 10, Αλεξανδρή 10, Παλάσκα, Κάρτερ 8(2), Θεοδωρομανωλάκη 3, Χαιριστανίδου 6.

ΟΑ Χανίων (Αντώνης Λάππας): Κόλεμαν, Γεροστέργιου Χ., Μανουκάκη, Κόνιαλη 5(1), Ακλ 8, Γεροστέργιου Μ. 10(1), Τσιχλάκη 2, Τζόνσον 15.