Ανταγωνιστικός κόντρα στον Σπόρτιγκ παρά την ήττα (69-64)

Το ζητούμενο για τον Ομιλο Αντισφαίρισης Χανίων που ήταν μια καλή εμφάνιση απέναντι στον Σπόρτιγκ μπόρεσε να γίνει πραγματικότητα, καθώς η ομάδα του Μιχάλη Κασικτσόγλου κατάφερε να είναι αρκετά ανταγωνιστική απέναντι στη διαφαινόμενη πρωταθλήτρια της φετινής Α2.

Ο Σπόρτιγκ μπορεί να επικράτησε με σκορ 69-64, αλλά ο ΟΑΧ στο μέτρο που μπορούσε κατάφερε να περιορίσει τον σπουδαίο αντίπαλό του. Σίγουρα πάντως, σε όλο το διάστημα του αγώνα, ο Σπόρτιγκ ήταν μπροστά στο σκορ, ελέγχοντας το ρυθμό. Παρ’ όλα αυτά, στο 4ο 10λεπτο ο ΟΑΧ ανέβασε τις στροφές του επιθετικά, ενώ σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα κατάφερε να περιορίσει τη διαφορά στο σκορ στους 5 πόντους, τη στιγμή που στο ημίχρονο βρέθηκε πίσω με 14 και στο 3ο 10λεπτο με 16 πόντους.

Για τον ΟΑΧ, Κουφογιάννη και Ψυχογιού έκαναν για μια ακόμη φορά μεγάλο παιχνίδι, σημειώνοντας τους 41 από τους 64 πόντους της ομάδας τους

Διαιτητές: Χαϊνά / Τσακιράκη

Τα 10λεπτα: 24-11, 43-29, 61-45, 69-64

Σπόρτιγκ (Σόφτσης, Διαμαντής): Ζυκάι, Παυλοπούλου 4, Φουράκη Β. 13 (2), Κριμιτζά, Δανδουλάκη Α. 2, Σαλιάι 9 (1), Ιωαννίδου 4, Δανδουλάκη Μ. 8, Νίξινα 8, Σιδέρη, Φουράκη Σ. 21

Ο.Α. Χανίων (Κασικτσόγλου): Πρασιανάκη 3 (1), Δερμιτζάκη 2, Σκορδυλάκη 5 (1), Σκουμπάκη 10 (2), Κουφογιάννη 22 (1), Ψυχογιού 19 (1), Καζαντζή, Παπαμαρκάκη 3 (1).