Αντεξε ένα ημίχρονο στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος” ο ΟΑΧ EAR PLUS

Ο ΟΑΧ EAR PLUS μπορεί να στάθηκε εξαιρετικά για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο κατέρρευσε στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος”, γνωρίζοντας την ήττα με 73-39 από τον Παναθηναϊκό.

Ενα σκορ βαρύ σε γενικές γραμμές για την ομάδα του Θάνου Σόφτση, η οποία για ένα ημίχρονο έδωσε μεγάλο αγώνα, καταφέρνοντας να κάνει δύσκολη τη ζωή των κοριτσιών του Παναθηναϊκού, αλλά η συνέχεια ήταν απογοητευτική… Είναι χαρακτηριστικό άλλωστε πως το δεύτερο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με επί μέρους σκορ 47-11 για τις “πράσινες”!

Ο ΟΑΧ EAR PLUS υπέστη μπλακ άουτ για 10 ολόκληρα λεπτά, καθώς από το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου (2.22) μέχρι και λίγο πριν το τέλος του τρίτου (3.33) δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε καλάθι, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να πάρει τα πάνω του και ουσιαστικά να καθαρίσει την υπόθεση νίκη.

Συγκεκριμένα, ο ΟΑΧ EAR PLUS προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο μέχρι και 7 πόντους διαφορά (4-11), ενώ σε ανάλογο τέμπο συνέχισε και στη δεύτερη, φτάνοντας τη διαφορά έως τους 5 πόντους, 23-28, 2:22 πριν από το τέλος για ν’ ακολουθήσουν εννέα ολόκληρα λεπτά χωρίς καλάθι για την ομάδα των Χανίων, η οποία έτσι ξεκινά με ήττα τις υποχρεώσεις της στο 2022.

Κορυφαία για τον Παναθηναϊκό αναδείχτηκε η Ριντ έχοντας 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 τάπες, ενώ για τον ΟΑΧ EAR PLUS ξεχώρισαν η Χάρις με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ και η Ροντρίγκεζ που σημείωσε 14 πόντους.

Επόμενη αποστολή για τον ΟΑΧ EAR PLUS είναι ξανά εκτός έδρας, παίζοντας αυτή τη φορά στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ για την 10η αγωνιστική

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου – Καρακάσης – Μαρίγλη (Ζερδεβάς)

Δεκάλεπτα: 15-16, 26-28, 48-32, 73-39

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Ριντ 15, Φιτζέραλντ 9, Ζιάκα 2, Σταμάτη 5, Λύμουρα 6, Κωτούλα 17 (4), Μπουντούρη 4, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη 2, Χολμς 11 (1), Χατζηνικολάου, Κάιζερ 2

ΟΑ Χανίων EAR PLUS (Θάνος Σόφτσης): Τζουγκράκη 1, Αργυροπούλου, Σαλιάι 3, Πούλινς 3, Παπαδάκη, Τσιχλάκη 2, Οικονομάκη 1, Ροντρίγκεζ 14 (3), Ντέλιτς 3, Χάρις 12