Απτόητος ο ΟΑΧ, νίκησε και τον Ηρόδοτο

Απτόητος συνεχίζει την πορεία του στο πρωτάθλημα ανδρών της ΕΚΑΣΚ ο ΟΑΧ. Αυτή τη φορά “θύμα” του ήταν ο Ηρόδοτος, το εμπόδιο του οποίου ξεπέρασε με σκορ 67-54.

Το παιχνίδι διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό της Αλικαρνασσού, με τον ΟΑΧ να επιβεβαιώνει την ισχύ του αλλά και την ποιότητα που τον χαρακτηρίζει φέτος. Πρόκειται για μία νίκη που είναι η έκτη φετινή σε ένα σύνολο 7 αγώνων.

Ο ΟΑΧ ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση, αποκτώντας διαφορά 8 πόντων με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΟΑΧ να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο, προηγούμενος με 39-22, έχοντας παίξει εξαιρετική άμυνα σε αυτό το διάστημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρόδοτος έγινε λίγο πιο πιεστικός, αλλά και πάλι ο ΟΑΧ δεν κινδύνεψε, καταφέρνοντας να φτάσει σε μια άνετη όπως αποδείχτηκε νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον ΟΑΧ ο Σεκαδάκης με 17 πόντους.

Την τεχνική καθοδήγηση σε αυτό το παιχνίδι είχε η Φρόσω Δημητρουλάκη, με τον Φώτη Φείδα να είχε υποχρεώσεις με το παιδικό.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ – ΟΑΧ 54-67

Δεκάλεπτα: 13-20, 22-39, 35-50, 54-67

Ηρόδοτος (Μαυρόπουλος – Ανυφαντάκης): Λαγουδάκης 8, Αντιφιλιώτης 7(1), Περαντωνάκης, Υφαντόπουλος, Λέφης 10(1), Ξενάκης 7(1), Μανασάκης, Γκέκα 9(3), Κοπανιστός 2, Αλετράς 1, Μυλωνάκης, Λυβιάκης 10(1).

ΟΑΧ (Δημητρουλάκη): Πνευματικάτος 12 (2), Πρωτοπαπαδάκης 12, Κουπλάκης 5(1), Κοπίλης, Καφτάνης, Βουρβαχάκης 3(1), Δημόπουλος, Σεκαδάκης 17, Αδοντάκης 6, Αναγνώστου, Κοντογιάννης 12