Εχασε δικό του παιχνίδι ο ΟΑΧ

Με ήττα συνδυάστηκε η επιστροφή για τον ΟΑ Χανίων στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών, χάνοντας από τον Πρωτέα Βούλας με σκορ 68-64.

Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά έχασε ένα παιχνίδι που έμοιαζε δικό της, καθώς από το 7ο σχεδόν λεπτό και μετά απέκτησε το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διατήρησε μέχρι και 54 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, οπότε και ο Πρωτέας με τρίποντο της άλλοτε παίκτριας του ΟΑΧ, Σάρα Μπουθ, προηγήθηκε με 63-62.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο ΟΑΧ προσπάθησε και πάλι ν’ αποκτήσει το προβάδισμα ή έστω να πάει το παιχνίδι στην παράταση, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Κορυφαία για την ομάδα των Χανίων η Σαμπρίνα Χάινς, η οποία σημείωσε 16 πόντους, είχε 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 25 στο σύστημα αξιολόγησης ενώ η Γκίλντεϊ ήταν αυτή που οδήγησε στη νίκη είναι ομάδα της Βούλας, χάρη στους 25 πόντους που πέτυχε, μαζεύοντας ακόμα 6 ριμπάουντ, είχε 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο ΟΑΧ έχασε έτσι την ευκαιρία να κάνει ένα σημαντικό βήμα για την κατάληψη μιας θέσης στην 4άδα εν όψει των αγώνων για τα πλέι οφ, ενώ ο Πρωτέας πραγματοποιεί ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή του.

Διαιτητές: Ασημακάκη – Κωνσταντινίδου – Μαρίγλη
Δεκάλεπτα: 13-18, 28-31, 44-51, 68-64

Πρωτέας Βούλας (Γιώργος Σουλιώτης): Γκίλντεϊ 25, Χατζηβασιλείου 5(1), Μάντιτς 11, Σακελλαρίου, Πατεράκη 3(1), Χατζηγιακουμή 9(3), Αναστασοπούλου, Μπουθ 8(2), Τζανετάτου 7(1).

ΟΑ Χανίων (Κώστας Κεραμιδάς): Χάινς 16(3), Γεροστέργιου Χρ. 6(2), Μανουκάκη, Κόνιαλη 5(1), Ακλ 14(2), Γεροστέργιου Μ. 6(2), Φάρρου, Τζόνσον 17.