Εχασε τη συγκέντρωση του στο β’ ημίχρονο στην Ηλιούπολη και γνώρισε την ήττα

Ο Ομιλος Αντισφαίρισης Χανίων παρέμεινε συνεπής στο αγωνιστικό του πλάνο για ένα ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο έχασε την συγκέντρωση του γνωρίζοντας την ήττα από την Ηλιούπολη με σκορ 81-58 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής για την Α2 εθνική κατηγορία μπάσκετ γυναικών.

Η ομάδα του Μιχάλη Κασικτσόγλου μπορεί να πήγε στο ημίχρονο με μία διαφορά 4 πόντων (33-29), αλλά η συνέπεια ανήκε στις γηπεδούχους που κατάφεραν να είναι πολύ εύστοχες, ενώ ο ΟΑΧ αποδείχτηκε στον αντίποδα πολύ άστοχος, γνωρίζοντας έτσι τη δεύτερη του ήττα στη φετινή διοργάνωση.

Οπως τονίζει ο προπονητής του ΟΑΧ: «Ημασταν συνεπείς στο πλάνο μας στο α’ ημίχρονο. Ανταποκριθήκαμε καλά για 20 λεπτά, αλλά δυστυχώς στο 3ο 10λεπτο δεν μπήκαμε καλά και δεν είχαμε την απαιτούμενη συγκέντρωση. Κάναμε 5 λεπτά να σκοράρουμε και αυτό μας δημιούργησε άγχος γιατί η Ηλιούπολη πήρε διαφορά σκορ και δεν μπορέσαμε να επιστρέψουμε. Για μας ακολουθεί ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι στα Χανιά με τον Αρη Πετρούπολης, το οποίο πρέπει να κερδίσουμε».

Για τον ΟΑΧ, τους περισσότερους πόντους σημείωσαν οι Ψυχογιού με 16, Παπαμαρκάκη με 15 και Κουφογιάννη με 14. Για την Ηλιούπολη, προπονητής στην οποία είναι ο Χανιώτης, Γιάννης Γεραιουδάκης, πρώτες σκόρερ αναδείχτηκαν οι Θεοδώρου με 24 και Οικονομίδου με 21 πόντους.

Τα 10λεπτα: 16-12, 33-29, 53-39, 81-58

Ηλιούπολη (Γιάννης Γεραιουδάκης): Ευαγγελάτου 2, Κουταλιανού, Μηνά, Θεοδώρου 24 (1), Καλοπήτα, Στεφάνου Κ., Πετράκη 4, Στεφάνου Αννα-Μαρία 5 (1), Βιτζιλαίου 16 (1), Οικονομίδου 21, Κονταρή, Ντάνου 9 (1)

Ο.Α. Χανίων (Μιχάλης Κασικτσόγλου): Πρασιανάκη, Χαλιβίδου, Παπαμαρκάκη 15 (3), Κασωμένου 6, Ακρίβου 5 (1), Κουφογιάννη 14, Δασκουλίδου 2, Καζαντζή, Ψυχογιού 16 (3), Σκορδυλάκη, Σκουμπάκη.