Εδειξε την αξία της στο Βαλκανικό η Στέλλα Μαυροματάκη

Το ταλέντο και τις μεγάλες της δυνατότητες είχε την ευκαιρία να επιβεβαιώσει η Στέλλα Μαυροματάκη στο 30ό Βαλκανικό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης που διεξήχθη από την Τετάρτη 28 Ιουνίου μέχρι και την Κυριακή 2 Ιουλίου στην Ορεστιάδα.

Η πρωταθλήτρια του ΟΑ Χανίων αγωνίστηκε σε ατομικό, ομαδικό, μεικτό και διπλό, καταφέρνοντας ν’ αποδείξει την αξία της και κυρίως να φανεί ανταγωνιστική.

Ειδικότερα, η πορεία για τη Στ. Μαυροματάκη στη διοργάνωση στην οποία πήραν μέρος οι καλύτεροι αθλητές των Βαλκανίων έχει ως εξής:

ΣΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ η Μαυροματάκη αγωνίστηκε στο 7ο γκρουπ όπου διεκδίκησε μέχρι τέλους την πρόκριση, ωστόσο τερμάτισε στην 3η θέση και αποκλείστηκε. Ειδικότερα, σημείωσε μία νίκη επί της Σάρα Στογιανόβσκα από τη Β. Μακεδονία με 3-0 σετ (13-11, 12-10, 11-2), που ήταν το δεύτερο παιχνίδι που έδωσε, χάνοντας το πρώτο από την Τουρκάλα Ελιφνάζ Ντενσέρ με 3-1 σετ (4-11, 12-10, 3-11, 5-11) ενώ το τρίτο ήταν από τη Βουλγάρα Νίνα Νικόλοβα από την οποία και ηττήθηκε με 3-0 σετ (3-11, 5-11, 7-11).

ΣΤΟ ΔΙΠΛΟ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ η Στέλλα Μαυροματάκη αγωνίστηκε μαζί με τη Χριστίνα Τζενίδη, δίνοντας μια γερή αναμέτρηση στον 1ο γύρο κόντρα στις Γιοβάντσκα/Στογιάνοβσκα από τη Β. Μακεδονία. Οι Ελληνίδες παίκτριες προηγήθηκαν με 2-0 σετ, δέχτηκαν την ισοφάριση και τελικά επικράτησαν με οριακή διαφορά στο 5ο σετ (12-10 11-4, 2-11, 10-12, 11-9). Στα προημιτελικά τέθηκαν αντιμέτωπες με το 2ο φαβορί, τις Τουρκάλες Ντεμίρ/Σίμσεκ και ηττήθηκαν φυσιολογικά με 3-0 σετ ( 5-11, 8-11, 5-11).

ΣΤΟ ΜΕΙΚΤΟ η Στέλλα Μαυροματάκη βρέθηκε να παίζει με τον Κωνσταντίνο Αλεξούδη. Και εδώ η ελληνική ομάδα νίκησε στον 1ο γύρο τους Γιακιμόβσκι/Στογιανόβσκα από τη Β. Μακεδονία με 3-1 σετ (3-11, 11-9, 11-7, 11-8) για ν’ ακολουθήσει το ματς στη 16άδα όπου ηττήθηκαν με 3-0 από τους Ρουμάνους Νάγκι/Πρέκουπ (9-11, 6-11, 5-11).

ΣΤΟ ΟΜΑΔΙΚΟ τέλος, η Μαυροματάκη χρησιμοποιήθηκε από τον κόουτς Δημήτρη Παπαδημητρίου στο τελευταίο ματς κατάταξης, που ήταν με αντίπαλο τη Βουλγαρία. Η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια αντάμειψε τον προπονητή της για την εμπιστοσύνη του, καθώς σημείωσε δύο νίκες, στην τελική επικράτηση της χώρας μας με 3-2, κερδίζοντας την Ανίτα Πέτκοβα με 2-3 (9-11, 9-11, 11-5, 11-7, 9-11) και τη Νιάζιεβα με 1-3 (10-12, 9-11, 11-8, 8-11). Χάρη σε αυτή τη νίκη η Ελλάδα αναδείχτηκε 5η.