Εφυγε νικήτρια από τα Χανιά η Νίκη Λευκάδας

Νικήτρια κατάφερε να φύγει από τα Χανιά σε βάρος του ΟΑΧ η Νίκη Λευκάδας, κερδίζοντας με 91-79 στο κλειστό γυμναστήριο Χανίων για την 3η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Οι φιλοξενούμενες μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο όπου ο ΟΑΧ είχε ουσιαστικά την πιο καλή του απόδοση, κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, φτάνοντας έτσι στην πρώτη τους νίκη για φέτος, αντίθετα με τον ΟΑΧ ο οποίος μετά τα πρώτα τρία ματς της σεζόν μετρά ισάριθμες ήττες.

Η ομάδα του Αλβαρο Φερνάντεθ όσο κι αν προσπάθησε δεν μπορούσε να βρει λύσεις σε άμυνα και επίθεση, ενώ σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη και πάλι στα οποία υπέπεσε (22) έδωσε την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να κατακτήσουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε με τον ΟΑΧ ν’ αποκτά το προβάδισμα με 24-22, ωστόσο οι ρόλοι άλλαξαν από τη δεύτερη περίοδο και μετά, με τη Νίκη Λευκάδα να πηγαίνει με το σκορ υπέρ της στο ημίχρονο (39-49). Οι φιλοξενούμενες διεύρυναν τη διαφορά με το τέλος της τρίτης περιόδου (72-57), συντηρώντας μέχρι το τέλος τη διαφορά με το σκορ να “κλειδώνει” στο 79-91.

Ο ΟΑΧ είχε πέντε παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους περισσότερους να σημειώνει η Τζόουνς η οποία πέτυχε 17 ενώ ακολούθησε η Μαριάνοβιτς με 15.

Για τις φιλοξενούμενες η Μανίς έκανε φοβερό παιχνίδι, σταματώντας στους 40 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας. Την ακολούθησε η Μόρα με 26.

Διαιτητές: Μπούκας – Παπαδόπουλος Χρ. – Γαραντζιώτης
Δεκάλεπτα: 24-22, 39-49, 57-72, 79-91

ΟΑ Χανίων (Αλβαρο): Ψυχογιού 9 (3), Πολυανίδη, Κασάπη 14 (2), Καούκη, Ράτσα 10 (3τρ, 7ριμπ.), Τζόουνς 17 (9ριμπ.), Μαυράκη, Μαριάνοβιτς 15, Λίτσι, Μανουκάκη, Φάρρου, Σμιθ 14 (1τρ., 8ριμπ.)

Νίκη Λευκάδας (Ανδρέας Ζιάκας): Μόρα 26, Ζιάκα, Πολίτη 6, Γασπαράτου 1, Τσαβόνι 2, Δρουμπούκη, Παπαμαρκάκη, Ροντρίγκεζ 16 (4), Μανίς 40 (2)