Εκανε δύσκολη τη ζωή του Ολυμπιακού για τρία 10λεπτα ο ΟΑΧ!

Μία εξαιρετική εμφάνιση πιστώνεται ο ΟΑ Χανίων στο παιχνίδι που έδωσε απέναντι στον Ολυμπιακό για την 17η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά επιβεβαίωσε την πολύ καλή αγωνιστική της κατάσταση, βάζοντας δύσκολα στην πανίσχυρη ομάδα του Ολυμπιακού η οποία μπορεί ν’ αναδείχθηκε νικήτρια με 92-76 ωστόσο η νίκη της δεν ήταν καθόλου εύκολη… Ο ΟΑΧ απέσπασε μάλιστα με το τέλος του αγώνα τα συγχαρητήρια τόσο από τους ανθρώπους του Ολυμπιακού όσο και από τον κόσμο που βρέθηκε στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ!

Ο ΟΑΧ κατάφερε να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι, αν και στο δεύτερο δεκάλεπτο βρέθηκε να μένει με 15 πόντους πίσω στο σκορ (34-19), ωστόσο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να καλύψει τη διαφορά στον πόντο (43-42), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 50-47.

Ο ΟΑΧ ισοφάρισε σε 52-52 λίγο μετά το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ενώ πέρασε μπροστά στο σκορ με 62-63, 1.49 πριν από το τέλος. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να σημειώνει ένα σερί 11-0, πηγαίνοντας έτσι το σκορ στο 80-68 καθαρίζοντας εν πολλοίς την υπόθεση νίκη η οποία… σιγουρεύτηκε για την ομάδα του Πειραιά μετά την αποβολή με 5ο φάουλ της Ακλ.

Ο ΟΑ Χανίων απέδειξε με την εμφάνιση του ότι παρά την ήττα από τις Εσπερίδες παραμένει σε πολύ καλή κατάσταση και μπορεί να ελπίζει ότι θα είναι μέσα στις θέσεις των πλέι οφ.

Κορυφαία για την ομάδα του Κώστα Κεραμιδά αναδείχθηκε για ένα ακόμη παιχνίδι η Σιέρα Τζόνσον, η οποία είχε 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα κλέψιμο, ενώ η Γκούσταφσον για τον Ολυμπιακό πέτυχε 24 πόντους, μάζεψε 11 ριμπάουντ και έδωσε 3 ασίστ, έχοντας 34 στο σύστημα αξιολόγησης.

Ολυμπιακός-ΟΑ Χανίων 92-76

Διαιτητές: Νάστος – Μπακετέα – Τσαταλλιού
Δεκάλεπτα: 23-17, 50-47, 69-68, 92-76

Ολυμπιακός (Θάνος Νίκλας): Σταμολάμπρου 10, Σταμάτη 12(4), Αγιούσο 13(3), Σπυριδοπούλου 12(3), Σύρρα 4, Γκούσταφσον 24(1), Νικολοπούλου 6, Δίελα, Αυτζή, Σουκ 11.

ΟΑ Χανίων (Κώστας Κεραμιδάς): Χάινς 16(2), Γεροστέργιου Χρ. 12(4), Κόνιαλη 10(2), Ακλ 6, Γεροστέργιου Μαρ. 6(2). Τσιχλάκη 2, Τζόνσον 24