Για την άνοδο στην Α’ Εθνική το ανδρικό του ΟΑΧ!

Την άνοδο στο διασυλλογικό πρωτάθλημα αντισφαίρισης Α’ Εθνικής ανδρών θα διεκδικήσει ο ΟΑ Χανίων όπως προκύπτει από τα παιχνίδια που έδωσε στο πλαίσιο της α’ φάσης του διασυλλογικού πρωταθλήματος Β’ Εθνικής, τα οποία διεξήχθησαν στις εγκαταστάσεις του ΟΑ Ραφήνας.

Ο ΟΑΧ είχε μια επιτυχημένη παρουσία στην α’ φάση, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για την β’ και τελική η οποία αναμένεται να διεξαχθεί το τριήμερο από 9 έως 11 Δεκεμβρίου και πάλι στην Ραφήνα.

Ειδικότερα, την ομάδα του ΟΑΧ συγκρότησαν οι Σπύρος Ναούμ, Αγγελος Καραχάλιος και Κωνσταντίνος Σχοινοπλοκάκης, οι οποίοι με τα αποτελέσματα που σημείωσαν, κατάφεραν ν’ αναδειχθούν στην 1η θέση του 2ου γκρουπ έναντι των ΓΟ Περιστερίου Παλάσκας και ΑΚΑ Μαραθώνα.

Ο ΟΑΧ θα παίξει έτσι στη β’ φάση με φόντο την άνοδο στην Α’ Εθνική, έχοντας ως στόχο να διεκδικήσει μία από τις δύο προνομιούχες θέσεις.

Οι αγώνες στη Ραφήνα διεξήχθησαν την περασμένη Παρασκευή και το Σάββατο 25 και 26 Νοεμβρίου.

Ο πρώτος αγώνας ήταν απέναντι στον ΓΟ Περιστερίου Παλάσκας, με τον ΟΑΧ να επικρατεί συνολικά με 2-1, κερδίζοντας το ένα παιχνίδι με τον Σπ. Ναούμ ο οποίος επικράτησε του Σκαλτσογιάννη με 2-0 σετ ενώ το άλλο κρίθηκε στο διπλό με τους Ναούμ/Καραχάλιο να ξεπερνούν την αντίσταση των Γιώτη/Σκαλτσογιάννη με 2-0 σετ. Το μοναδικό ματς που χάθηκε, ήταν αυτό που έδωσε ο Κων. Σχοινοπλοκάκης, χάνοντας με 2-1 σετ από τον Γιώτη.

Στη συνέχεια ακολούθησε η αναμέτρηση με τον ΑΚΑ Μαραθώνα. Ο ΟΑΧ πήρε την πρώτη νίκη με τον Ναούμ, κερδίζοντας τον Αρβανίτη με 2-0 σετ, ενώ στο διπλό ήρθε η δεύτερη νίκη για τους Ναούμ/Καραχάλιο σε βάρος των Αρβανίτη/Μπερτώλη. Η μοναδική ήττα υπήρξε στο ματς που έδωσε ο Αγγ. Καραχάλιος, χάνοντας με 2-1 από τον Ζαρειφόπουλο.