Ηττα από Ολυμπιακό και παίζει για τις θέσεις 3-4 ο ΟΑΧ EAR PLUS

Την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών θα διεκδικήσει η ομάδα μπάσκετ του ΟΑΧ EAR PLUS. Το συγκρότημα του Θάνου Σόφτση στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο, παίζοντας στο ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό, γνώρισε όμως την ήττα με 79-51.

Ο ΟΑΧ EAR PLUS κατάφερε στην πρώτη περίοδο να περιορίσει τις “ερυθρόλευκες” όπως μαρτυρά το 14-14, που ήταν το σκορ με το οποίο ολοκλήρωσαν σε αυτό το διάστημα οι δύο ομάδες στην προσπάθειά τους. Από ‘κει και πέρα, ο Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο, αποκτώντας μια σεβαστή διαφορά στο ημίχρονο (40-24), την οποία σε γενικές γραμμές συντήρησε μέχρι το τέλος.

Καλή πάντως ήταν η προσπάθεια για τον ΟΑΧ EAR PLUS και στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκλήρωσε με επιμέρους σκορ 15-19.

Η Αντελα Ντέλιτς με 18 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ για τον ΟΑΧ EAR PLUS και του αγώνα γενικότερα ενώ για τον Ολυμπιακό πέντε παίκτριες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων όπου τους περισσότερους (16) πέτυχε η Σταμολάμπρου (16).

Ο ΟΑΧ EAR PLUS περιμένει πλέον τον αντίπαλό του στη μάχη για την 3η θέση του πρωταθλήματος όπου θα είναι ένας εκ των Παναθηναϊκού ή Εσπερίδων Καλλιθέας.

Διαιτητές: Αργυρούδης – Κονταράτος – Λεβεντάκος
Δεκάλεπτα: 14-14, 40-24, 55-43, 79-51

Ολυμπιακός (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 12, Σταμολάμπρου 16(2), Σταμάτη 14(4), Αλεξανδρή 6, Σύρρα 2, Δίελα 10(1), Βαμβακά 5, Βίτολα 4, Χάμπλιν 10.

ΟΑ Χανίων EAR PLUS (Θάνος Σόφτσης): Τζουγκράκη 6(2), Σαλιάι 8(2), Πούλινς 10, Τσιχλάκη 2, Οικονομάκη, Ντέλιτς 18(2), Χάρις 7.