Ηττα στον Εσπερο από τον Ικαρο Καλλιθέας (video)

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Α2 Εθνική Κατηγορία η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ομίλου Αντισφαίρισης Χανίων χάνοντας στο κλειστό του Εσπέρου την Κυριακή (18/10) το μεσημέρι με σκορ 72-40. Η ανετοιμότητα λόγω της έλλειψης φιλικών παιχνιδιών στην περίοδο της προετοιμασίας, επίσης η έλλειψη συγκέντρωσης ειδικότερα στο δεύτερο 10λεπτο και η αστοχία στην επίθεση στοίχισαν την ήττα στο παρθενικό, φετινό παιχνίδι του ΟΑΧ στην Α2.

Συν τοις άλλοις, η ομάδα του Λευτέρη Θεοδωράκη ήταν άστοχη στις βολές, σκοράροντας με ποσοστό κάτω από 50% (14/29) και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη στην άμυνα, επέφεραν αυτή την διαφορά στο σκορ υπέρ του Ικάρου Καλλιθέας.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις παίκτριες των γηπεδούχων να αποκτούν προβάδισμα μετά το τέλος του 1ου 10λεπτου με 15-8. Στο 2ο 10λεπτο ωστόσο ο ΟΑΧ έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στο +25 για τον Ικαρο (43-18). Σε ανάλογο τέμπο κινήθηκε και το β’ ημίχρονο, με τον ΟΑΧ να προσπαθεί, αλλά η ομάδα της Καλλιθέας ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό έφτασε σε μια άνετη νίκη με το τελικό 72-40.

Ο ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ

Σύμφωνα με τον προπονητή του Ο.Α. Χανίων Λευτέρη Θεοδωράκη: «Δυστυχώς δεν ήμασταν καθόλου συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και αρκετά ανέτοιμοι απ’ ό,τι φάνηκε λόγω της έλλειψης παιχνιδιών. Κάναμε ένα πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο όπου χάσαμε με 28-10 επιμέρους σκορ. Δεν ήμασταν καλοί στην άμυνα, όπως επίσης και πολύ άστοχοι στην επίθεση με 14/29 βολές και χωρίς κανένα εύστοχο σουτ από την περιφέρεια. Περιμένω να βελτιωθούμε στην συνέχεια για να βάλουμε τις βάσεις για τους στόχους που έχουμε θέσει από την αρχή της χρονιάς. Πιστεύω ότι δεν είναι η διαφορά των δύο ομάδων αυτή που δείχνει το τελικό σκορ. Πιστεύω στις δυνατότητες των αθλητριών μας αρκεί να έχουμε περισσότερη αυτοπεποίθηση. Δυστυχώς μας λείπει η εμπειρία και πρέπει όσο πιο γρήγορα γίνεται να καταλάβουμε σε τι κατηγορία παίζουμε».

ΤΑ 10ΛΕΠΤΑ: 15-8, 43-18, 59-29, 72-40

IΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Γιώργος Ρουμπελάκης): Γιγουρτάκη 4, Στεφάτου 9(1), Στεφάνου 5, Ευμορφοπούλου, Ακρίβου 18, Ρουμπελάκη 9(1), Κανελέτη 5(1), Παπαιωάννου 4, Ζότοβα, Καριαράδου 3(1), Φάρου 8, Λύρου 7.

Ο.Α. ΧΑΝΙΩΝ (Λευτέρης Θεοδωράκης): Βαρυπατάκη 7, Φουράκη 2, Μοσχοπούλου 2, Γαλητσιάνου, Σταχτιάρη 8, Καούκη, Ζύφι 3, Κασωμένου 4, Καραβέλη 7, Μπρέλλου 7, Χαραλαμπάκη, Καλογεροπούλου