Καθοριστική νίκη για τον ΟΑΧ, 63-59 τη Δάφνη

Μια καθοριστική νίκη σημείωσε ο ΟΑΧ, κερδίζοντας σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με σκορ 63-59 τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου το απόγευμα της Τετάρτης στο κλειστό γυμναστήριο Χανίων στην πρεμιέρα του β’ γύρου για το πρωτάθλημα της Α1 γυναικών.

Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά χρειαζόταν πάση θυσία τη νίκη, την οποία και κατάφερε να πάρει, σ’ ένα παιχνίδι πάντως που κρίθηκε στις λεπτομέρειες για τον ΟΑΧ.

Οπως αποδείχτηκε η παρουσία κάτω από τα καλάθια της Σιέρα Τζόνσον ήταν καθοριστική, καθώς αυτό εξελίχθηκε στο “κλειδί” για τον ΟΑΧ ώστε να φτάσει στη νίκη. Η Αμερικανίδα σέντερ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, έχοντας ακόμα 11 ριμπάουντ, 4 τάπες και 2 κλεψίματα, ούσα η κορυφαία για την ομάδα της.

Πολύ καλή όμως ήταν και η πρώτη εμφάνιση για την Σαμπρίνα Χάινς η οποία σταμάτησε στους 15 πόντους, δείχνοντας πως θα βοηθήσει πολύ στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Εξαιρετικές βοήθειες πρόσφερε και η Σταύρια Κόνιαλη, η οποία πέτυχε σημαντικά καλάθια, σημειώνοντας 12 πόντους.

Στον αντίποδα, 19 πόντους πέτυχε η Γουέλς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Δάφνη ν’ ασκεί πίεση και να επικρατεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-11, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα πόντο διαφορά για τις φιλοξενούμενες (30-31). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΟΑΧ είχε την καλύτερη του απόδοση, εξασφαλίζοντας μια διαφορά 9 πόντων (49-40) στο τέλος του, με τις παίκτριες της Δάφνης στο τελευταίο δεκάλεπτο να πιέζουν και να ρίχνουν τη διαφορά, ωστόσο οι εύστοχες βολές στα τελευταία λεπτά αλλά και προηγουμένως τα καθαριστικά καλάθια από την Τζόνσον χάρισαν στον ΟΑΧ την μεγάλη νίκη.

Μ’ αυτό το παιχνίδι κιόλας ο ΟΑΧ ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της για το 2022.

Να σημειωθεί ότι στο κλειστό των Χανίων βρέθηκε ο νέος πρόεδρος του ΟΑΧ, Παν. Τζινευράκης, μαζί με άλλα μέλη της διοίκησης.

Διαιτητές: Στρέμπας – Κούλης – Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 11-17, 30-31, 49-40, 63-59

ΟΑ Χανίων (Κώστας Κεραμιδάς): Χάινς 15(3), Παπαδάκη, Γεροστέργιου Χρ., Μανουκάκη, Κόνιαλη 12(2), Ακλ 9, Γεροστέργιου Μαρ. 3(1), Τσιχλάκη 2, Τζόνσον 22

Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Αντώνης Μπουμπούς): Κάραλη, Σπαθάρου 8(2), Παγώνη 4, Γουέλς 19(2), Σαλιάι, Σβορώνου, Μόρις 10 (14 ριμπ.), Γκριτζά 4, Ντιν 14