Κούραση και Ελευθερία κατέβαλαν τον ΟΑΧ

Παίζοντας καλά μονάχα για ένα ημίχρονο, ο ΟΑΧ δε μπόρεσε να επιστρέψει στις νίκες, χάνοντας για τρίτο στη σειρά παιχνίδι, αυτή τη φορά στο κλειστό του Μοσχάτου από την τοπική Ελευθερία με 83-62.

Με τη Σιέρα Τζόνσον να καταβάλει τη μεγαλύτερη προσπάθεια, έχοντας 21 πόντους και 13 συνολικά ριμπάουντ, ο ΟΑΧ έδειξε εκτός ρυθμού ίσως λόγω κούρασης με το να είχε προηγηθεί την Τετάρτη το εξ αναβολής ματς απέναντι στις Εσπερίδες. Από την άλλη, οι παίκτριες της Ελευθερίας παρουσιάστηκαν πιο φρέσκες, καθαρίζοντας στο δεύτερο ημίχρονο την αναμέτρηση που ήταν στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής για την Α1.

Κορυφαία για την Ελευθερία εξελίχθηκε η Καρακασίδου η οποία σημείωσε 26 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΟΑΧ να είναι ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο η τελευταία φορά που κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ ήταν στο 7.24’ πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου με 24-21 χάρη σε σουτ δύο πόντων της Κόνιαλη. Από εκείνο το σημείο και μετά η Ελευθερία καταφέρει να ελέγξει το παιχνίδι και αφού πήρε μια διαφορά 7 πόντων στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου διεύρυνε το προβάδισμα το οποίο ανήλθε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο λίγο μετά το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (42-32).

Το δύσκολο πρόγραμμα για τον ΟΑΧ συνεχίζεται, καθώς την επόμενη αγωνιστική αντίπαλος του θα είναι ο Παναθηναϊκός εκτός έδρας.

Ελευθερία Μοσχάτου-ΟΑ Χανίων 83-62

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος – Χρηστίδης Ηλ. – Μαυρέλης

Δεκάλεπτα: 21-18, 37-30, 58-42, 83-62

Ελευθερία Μοσχάτου (Μάριος Δεσποτάκης): Καλογουέι 24(6), Στούπα 3(1), Καρακασίδου 26(6), Νάτσκου, Σταμάτη 6(2), Μπρίβερ 14, Ταμπάκου, Οκόγιε 10(1).

ΟΑ Χανίων (Αντώνης Λάππας): Κόλεμαν 4, Γεροστεργίου Χ. 3(1), Κόνιαλη 7, Ακλ 11, Γεροστεργίου Μ. 9(1), Τσιχλάκη 6, Φάρρου 1, Τζόνσον 21.