Νίκη στην πρεμιέρα επί της Δάφνης

Ποδαρικό με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας πραγματοποίησε ο ΟΑΧ. Η χανιώτικη ομάδα πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Αγίου Δημητρίου, κερδίζοντας την τοπική Δάφνη με 71-62.

Ο ΟΑΧ αποδεικνύει έτσι από το πρώτο κιόλας φετινό παιχνίδι πως η τέταρτη σερί παρουσία του στην Α1 κατηγορία μπορεί να στεφθεί με επιτυχία, ξεκινώντας τις υποχρεώσεις του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Εξάλλου, δεν θα πρέπει να παραγνωρίζεται πως υπερίσχυσε μιας ομάδας που επίσης παίρνει μέρος στα προκριματικά του Eurocup.

Οι γηπεδούχες μπορεί να ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι, αποκτώντας το προβάδισμα με 7-0, ωστόσο μετά τα πρώτα λεπτά ο ΟΑΧ ισορρόπησε, παίρνοντας το προβάδισμα με 19-18 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Από ‘κει και πέρα το παιχνίδι έγειρε καθαρά υπέρ της ομάδας του Αγγελου Γιαννουλάκη η οποία εξασφάλισε διάφορες μέχρι και 9 πόντους (18-27) λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο.

Ιδιο σχεδόν ήταν το σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον ΟΑΧ να είναι πάντα μπροστά στο σκορ σχεδόν με διψήφια διάφορα (44-53). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο ΟΑΧ πάτησε γκάζι, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και στους 17 πόντους (53-70) 4 λεπτά σχεδόν πριν από το τέλος. Ο ΟΑΧ συντήρησε με προσοχή το προβάδισμα του μέχρι τη λήξη του αγώνα, φτάνοντας έτσι στη νίκη.

Τρομερό παιχνίδι από την Σιέρα Τζόνσον η οποία σημείωσε 28 πόντους, μαζεύοντας 15 ριμπάουντ. Την πρώτη της εμφάνιση με την φανέλα του ΟΑΧ πραγματοποίησε η Ρεβέκκα Ακλ, σημειώνοντας 9 πόντους, ενώ τους 16 σταμάτησε η Κόλεμαν.

Για τη Δάφνη 17 πόντους σημείωσε η Γουέλς.

Διαιτητές: Ζιώγας – Μαρινάκης -Χαϊνά

Δεκάλεπτα: 18-19, 32-38, 46-53, 62-71

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Αντώνης Μπουμπούς): Καράλη 2, Λούνα Κάστρο 10 (2τρ., 5 ριμπ., 2 ασίστ), Πανούση, Σπαθάρου 12 (1τρ., 7 ριμπ., 11 ασίστ), Παγώνη, Μεμίνι, Γουέλς 17 (1τρ., 4 ριμπ, 4 ασίστ), Οικονομάκη Ζ., Σβορώνου, Οικονομάκη Κλ. 4, Μόρις 10, Γκριτζά 7 (1)

ΟΑΧ (Αγγελος Γιαννουλάκης): Κόλεμαν 16 (12 ριμπ., 4 ασίστ), Κληματσάκη, Γεροστεργίου Χρ. 5, Κόνιαλη, Γεροστεργίου Μαρ. 7, Ακλ 9 (5 ριμπ, 4 ασίστ), Τσιχλάκη 6 (1τρ., 5 ασίστ), Μανουκάκη, Φάρρου, Τζόνσον 28 (15 ριμπ.)