Πάλεψε στην Πυλαία ο ΟΑΧ EAR PLUS

Ο ΟΑΧ EAR PLUS δε μπόρεσε να πάρει το αποτέλεσμα που επιθυμούσε, χάνοντας το Σάββατο στο κλειστό της Πυλαίας από τον ΠΑΟΚ με 83-72 για την 10η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Τα κορίτσια του “δικεφάλου” του Βορρά έδειξαν σε πιο καλή κατάσταση, φτάνοντας στην κατάκτηση της νίκης, που τους δίνει προβάδισμα για μια θέση στην τετράδα της βαθμολογίας. Από την άλλη, ο ΟΑΧ EAR PLUS συνεχίζει την προσπάθεια, έχοντας άλλωστε την προσεχή Τετάρτη (2/2) ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, επιζητώντας την πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία του στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Κορυφαία παίκτρια για τον ΠΑΟΚ αναδείχτηκε η Μακιτάλο, έχοντας 15 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και άλλα τόσα κλεψίματα, ενώ η Αντελα Ντέλιτς ξεχώρισε για τον ΟΑΧ EAR PLUS, πετυχαίνοντας 22 πόντους, μαζεύοντας 8 ριμπάουντ ενώ είχε ακόμα 7 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τον ΟΑΧ EAR PLUS ο οποίος μετά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή (15-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε μεν πολύ καλά, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα μέχρι και 8 πόντους (19-27), αλλά ένα σερί 20-5 για τα κορίτσια τους ΠΑΟΚ τους έδωσε το προβάδισμα με 39-32 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ συντήρησε σε γενικές γραμμές σε διψήφιο αριθμό την διαφορά, την οποία μάλιστα κατάφερε να φτάσει μέχρι και στο +14, με τον ΟΑΧ EAR PLUS να μειώνει στους 8 με το τέλος του δεκαλέπτου. Η τέταρτη περίοδος βρήκε τη χανιώτικη ομάδα να μειώνει στους 5 (71-66) και να δείχνει ότι μπορεί να φτάσει στη νίκη, αλλά η αποφασιστικότητα και η ευστοχία των γηπεδούχων τους χάρισε τη νίκη με 83-72.

ΠΑΟΚ-ΟΑ Χανίων EAR PLUS 83-72

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Μαραμής-Χατζημπαλίδης

Δεκάλεπτα: 15-16, 39-32, 57-49, 83-72

ΠΑΟΚ (Κώστας Κεραμιδάς): Χολιβάι, Μάντεν 16, Χαιριστανίδου 6, Μακιτάλο 14, Κατσαμούρη 4, Στεφανάκη, Καρλάφτη 14(3), Κιλαζίδου 6, Κουινόνες 15.

ΟΑ Χανίων EAR PLUS (Θάνος Σόφτσης): Τζουγκράκη 12(2), Αργυροπούλου, Σαλιάι 3(1), Πούλινς 12(1), Παπαδάκη 3(1),Τσιχλάκη 2, Οικονομάκη 2, Ροντρίγκεζ 3, Ντέλιτς 22(2), Χάρις 12.