Πρώτη ήττα από Εύνικο

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών γνώρισε ο ΟΑΧ στο 3ο κλειστό Ανω Λιοσίων, χάνοντας με σκορ 69-62 από τον Εύνικο.

Το παιχνίδι κρίθηκε από τα αβίαστα λάθη στα οποία υπέπεσαν τα κορίτσια του ΟΑΧ στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Καθοριστική ήταν η τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε η Ρεβέκκα Ακλ, με το σκορ στο 63-62 για τις γηπεδούχες, που ήταν κιόλας το 5ο για την παίκτρια του ΟΑΧ με συνέπεια να αποβληθεί.

Ακολούθησαν δύο νέα απανωτά λάθη από την Κόνιαλη με αποτέλεσμα το σκορ ν’ ανέβει στο 66-62, ενώ στην τελευταία ουσιαστικά επίθεση, η Χριστιάνα Γεροστεργίου αστόχησε σε τρίποντο οπότε και θα μείωνε στους 2 πόντους (67-65). Ο ΟΑΧ είχε βρεθεί να προηγείται με 7 πόντους στη β’ περίοδο, ενώ στην τελευταία ξεκίνησε εξαιρετικά, ανατρέποντας το 52-50 του 3ου δεκαλέπτου, παίρνοντας διαφορά πέντε πόντων, αλλά το βασικότερο ήταν πως έδειχνε ότι μπορούσε να κυριαρχήσει…

Πολύ καλό παιχνίδι πραγματοποίησε η Τζένιφερ Κόλεμαν, η οποία σταμάτησε στους 26 πόντους, έχοντας 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ στον αντίποδα η Στογιανόφσκα για τον Εύνικο ήταν η πολυτιμότερη παίκτρια της, σημειώνοντας 16 πόντους με 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο ΟΑΧ γνωρίζει έτσι την πρώτη του ήττα μετά τις νίκες που σημείωσε απέναντι σε Δάφνη Αγίου Δημητρίου και Παναθλητικό και ετοιμάζεται για το επόμενο παιχνίδι που ακολουθεί εντός έδρας κόντρα στη Νίκη Λευκάδας.

ΕΥΝΙΚΟΣ-ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ 69-62

Διαιτητές: Ντούρας – Μαρίγλη – Μπακετέα

Δεκάλεπτα: 12-13, 31-34, 52-50, 69-62

Εύνικος (Γιώργος Βελτσίστας): Καραγιάννη, Εμμανουηλίδου 9(2), Ράδη, Πολυμένη 9(1), Ζουρνή 4, Κεσσέ 5, Βούλγαρη 2, Γκιζάνη 4, ΜακΝτόναλν 5τ, Τζόουνς 13, Ναυροζίδου 2, Στογιανόφσκα 16(4)

ΟΑ Χανίων (Αντώνης Λάππας / Μαντώ Ψυχογιού): Κόλεμαν 26 (2τρ., 7 ριμπ., 4 κλεψ.), Κλιματσάκη, Παπαδάκη, Γεροστεργίου Χρ. 3 (1τρ., 9 ριμπ.), Κόνιαλη, Γεροστεργίου Μαρ. 3, Ακλ 8 (5 ασίστ), Μανουκάκη, Φάρρου 4, Τζόνσον 18 (8 ριμπ.)