Τέσσερις θέσεις στο βάθρο για αθλητές του ΟΑΧ στο 6ο αναπτυξιακό ΟΠΕΝ

Με εντυπωσιακό τρόπο ολοκλήρωσε ο ΟΑΧ τη σειρά των ανοιχτών πρωταθλημάτων επιτραπέζιας αντισφαίρισης μικρών ηλικιών για την περίοδο 2022-2023 στον Πειραιά και το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας το απόγευμα της Κυριακής 26 Φεβρουαρίου.

Στο 6ο και τελευταίο ΟΠΕΝ, ο ΟΑΧ συμμετείχε με συνολικά 12 αθλητές και αθλήτριες όλων των κατηγοριών, από τους οποίους 4 ανέβηκαν στο βάθρο. Ειδικότερα αυτοί ήταν οι Αργυρώ Κουτρουμπά στις παγκορασίδες (1η θέση), Θεοφάνης-Φρίξος Μαρκουλάκης (2η θέση, μίνι παμπαίδες), Στέλλα Μαυροματάκη (3η θέση, κορασίδες) και Νίκος Αγγελίδης (3η θέση, παμπαίδες).

Ξεκινώντας από την πιο μεγάλη ηλικιακά κατηγορία, αυτή των νεανίδων, στην οποία αγωνίζεται από φέτος αρχής γενομένης η, διεθνής, Ζωή Καζάκου, πέρασε 2η από τον όμιλο της και αφού νίκησε με 3-0 την Δέσποινα Αμπα, ηττήθηκε με 3-0 σετ (11-9, 11-9, 11-7) από την Αγγελική Ευμορφιάδη του ΜΓΣ Εθνικού Αλεξανδρούπολης, κατακτώντας έτσι την 6η θέση.

Οι παίδες του ΟΑΧ, Στέφανος Παπαντζίμας και Χαράλαμπος Τσαλακανίδης, κατέκτησαν αντίστοιχα την 23η και 24η θέση έπειτα από τον μεταξύ τους αγώνα, ο οποίος έληξε με 3-1 σετ ( 9-11 11-8 7-11 10-12) και επικράτηση του Παπαντζίμα.

Στις κορασίδες η, διεθνής, Στέλλα Μαυροματάκη κατέκτησε την 3η θέση. Αφού νίκησε σχετικά εύκολα με 3-0 σετ τις Μαρία Μαντά και Αντζελα Νουρέ πέρασε στα ημιτελικά όπου ηττήθηκε από την Αλκηστη Κασιμη (ΑΣ ΠΚΔ Ταύρου) με 0-3 σετ. Μετά από έναν συναρπαστικό “μικρό” τελικό ενάντια στη Μαύρα Κοντοπούλου (ΠΚΔ Ταύρου) επικράτησε τελικά με 3-2 σετ (11-2, 6-11, 8-11, 11-8, 11-3) και κατέκτησε δικαιωματικά το χάλκινο μετάλλιο.

Στην ίδια κατηγορία, η Αφροδίτη Μαρούλη που αγωνίζεται με τον ΟΑΧ, ενώ επικράτησε των Αρχοντίας Αμοργινού και Κων/νας Θεοδωροπούλου με 3-0 σετ, ηττήθηκε από την Νεστορία Χρυσοστομίδου με 3-2 σετ, γεγονός που την έφερε στην 18η θέση.

Την 3η θέση στους παμπαίδες κατέκτησε ο Νίκος Αγγελίδης. Στα ημιτελικά ηττήθηκε από το φαβορί του ομίλου του, Αναστάση Φουσέκη του ΑΟ Πάτρας Παγώνα, με 3-2 σετ (9-11, 11-7, 11-8, 11-13, 11-5), αλλά έπειτα επικράτησε στο “μικρό” τελικό σχετικά εύκολα του Σπύρου Φουσέκη του ίδιου ομίλου με 3-0 σετ (11-8 11-8 12-10).

Στην ίδια κατηγορία ο Στέφανος Μαυροματάκης αναγκάστηκε ν’ αποχωρήσει λόγω τραυματισμού στο γόνατο μετά την είσοδο του στην 8άδα, γεγονός που τον έφερε στην 8η θέση, ενώ ο Δημήτριος Πετράκης αφού πέρασε 1ος από τον όμιλο του, κατέκτησε τελικά τη 14η θέση μετά από την ήττα του από τον Ελευθέριο Νότη του ΓΝΟ Αρη Νικαίας με 3-0 σετ. Στην ίδια κατηγορία ο Δημήτριος Μαρκαντωνάκης ανέβηκε στην 21η θέση μετά από δύο συνεχείς νίκες επί των Αργύρη Λουρεντζάκη του Ωρίωνα Χίου (3-1 σετ) και Ιωάννη Πογιατζή του ΣΕΑ Κοζάνης (3-0 σετ).

Το πρώτο του μετάλλιο και τη 2η θέση πανηγύρισε ο Θεοφάνης-Φρίξος Μαρκουλάκης, ο οποίος αγωνίζεται για πρώτη χρονιά φέτος στην κατηγορία των μίνι παμπαίδων. Αφού κατάφερε να περάσει αήττητος στον τελικό μετά από 6 απαιτητικούς αγώνες, ηττήθηκε τελικά από το φαβορί της κατηγορίας του, Μάριο Σερίδη (ΑΣΕΑ Σάρισες Φλώρινας) με 3-0 σετ (11-5, 12-10, 11-5).

Στην ίδια κατηγορία ο Γιώργος Πετράκης έκλεισε τη χρονιά, κατακτώντας την 6η θέση μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση, αφού ηττήθηκε από τα δύο φαβορί της διοργάνωσης Μάριο Σερίδη και Ευάγγελο Χρυσοστομίδη με 3-0 και 3-1 σετ αντίστοιχα.

Στις μίνι παγκορασίδες την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Αργυρώ Κουτρουμπά για πρώτη φορά φέτος. Αφού νίκησε στα προημιτελικά την Ανθή Τούλια (ΑΣ Πρόοδος Βουτζάς Ραφήνας) με 3-2 σετ και στον ημιτελικό τη Χριστίνα Γεωργίου (Πανιώνιος Γ.Σ. Σμύρνης) με 3-0 σετ επικράτησε σε έναν αμφίρροπο τελικό επί της Φωτεινής-Αικατερίνης Παπαλέξη με 3-2 σετ (11-13, 11-8, 10-12, 11-6, 11-9).

Οι Εμμανουήλ Τζούγκαρης και Μαρία Φρυτάκη λόγω ασθένειας δεν μπόρεσαν να συμμετάσχουν στο τουρνουά.

Απονομές επάθλων έκαναν ο πρόεδρος της ΕΦΟΕπΑ Κώστας Παπαγεωργίου, τα μέλη του Δ.Σ., Ξένια Στάθη, Χρήστος Τασιός, Μαρία Μοίρου και το επί σειρά ετών πρώην μέλος της διοίκησης της ομοσπονδίας, Γιώργος Παπαγεωργίου.